Ten przepis zaczerpnęliśmy z książki Yotama Ottolenghiego „Jerozolima. Książka kucharska” i śmiało możemy powiedzieć, że tak przygotowane pieczone papryki faszerowane mięsem i ryżem zmieniają oblicze tej znanej nam potrawy.
Czuć tu smaki i zapachy orientu. Pieczone papryki według tego przepisu są wyśmienite! A wszystko dzięki przyprawom, stąd wzięła się ta orientalna nuta!
Składniki na 4 duże porcje:
- 8 średnich, czerwonych podłużnych papryk
- 1 duży pomidor, grubo posiekany (170 g)
- 2 średnie cebule, grubo posiekane (250 g)
- ok. 500 ml bulionu warzywnego
Co potrzebujesz, żeby przygotować farsz:
- 140 g ryżu basmati
- 1,5 łyżki mieszanki przypraw baharat
- 1 łyżeczki mielonego kardamonu
- 2 łyżki oliwy
- 1 duża cebula, drobno posiekana (200 g)
- 400 g mielonej jagnięciny
- 2-3 łyżek posiekanej natki pietruszki
- 2 łyżki posiekanego koperku
- 1.5 łyżki suszonej mięty
- 1.5 łyżeczki cukru
- sól i czarny pieprz
Przyprawa baharat (wszystkie poniżej wymienione przyprawy zmielić w młynku lub zmiażdżyć w moździerzu na jednolity proszek):
- 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka nasion kolendry
- 1 mała laska cynamonu
- 1/2 łyżeczki całych gożdzików
- 1/2 łyżeczki mielonego ziela angielskiego
- 2 łyżeczki nasion kuminu
- 1 łyżeczka strączków kardamonu
- 1/2 startej gałki muszkatołowej
Gotować ryż w lekko osolonej wodzie. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 4-5 minut. Odcedzić, zahartować pod zimną wodą i odstawić na bok.
Podsmażyć przyprawy na sucho na patelni. Dodać oliwę i cebulę, smażyć około 7 minut, często mieszając, aż cebula będzie miękka. Przełożyć tę mieszankę do dużej miski razem z ryżem, mięsem, ziołami, cukrem
i 1 łyżeczką soli. Wymieszać wszystko dokładnie rękami. Małym nożykiem, zaczynając od końca z szypułką, rozciąć papryki wzdłuż do 3/4 długości, tworząc długi otwór. Nie odcinać szypułki. Starając się nie rozchylać zbytnio papryk, usunąć nasiona i nafaszerować je powstałego wcześniej farszu (mniej więcej 100 g na paprykę).
Wrzucić posiekanego pomidora i cebulę na dużą patelnię z pokrywką. Ułożyć papryki na wierzchu jedna przy drugiej i wlać tyle bulionu, żeby przykrył je z centymetrowym zapasem. Doprawić połową łyżeczki soli i czarnym pieprzem. Przykryć patelnię pokrywką i dusić wszystko na bardzo małym ogniu przez godzinę. Bardzo ważne żeby nadzienie dobrze się ugotowało, pokrywka musi więc przylegać naprawdę szczelnie. Od czasu do czasu upewnić się, że na dnie patelni jest wciąż wystarczająco dużo płynu. Podawać papryki ciepłe (ale nie gorące) albo w temperaturze pokojowej.
Smacznego!
Przepis znajdziecie w książce Yotam Ottolenghi, Sam Tamimi „Jerozolima. Książka kucharska”. Szukajcie w naszej Bibliotece.
Znajdziecie nas też na Facebooku oraz Instagramie.