Tradycyjne polskie gołąbki z włoskiej kapusty

Tradycyjne gołąbki z włoskiej kapusty

Gołąbki z włoskiej kapusty to delikatna modyfikacja tradycyjnych polskich gołąbków.

Historia gołąbków sięga XIX wieku i wywodzi się z biedniejszych regionów Europy Środkowej i Wschodniej, w których to regionach popularna była uprawa kapusty. Co kraj to inny rodzaj „otuliny”, w którą zawijany jest farsz. A to kapusta jest kiszona, stosują kapustę świeżą białą, białą, ale obgotowaną a to kapusta włoska, gdzie indziej wykorzystują liście winogron, zdarzają się też przepisy na gołąbki zawijane w liście kalafiora. Nazwa „gołąbki” prawdopodobnie wywodzi się z ukraińskich hołubci lub rosyjskich gołubców. Co do samego farszu to znów „wolność Tomku w swoim domku” więc mamy kaszę gryczaną, ryż (chyba najbardziej popularny), mięso (wieprzowe, drobiowe, wołowe, jagnięce), ryby, grzyby, chociaż początkowo stosowano tylko ziemniaki i kaszę. Gołąbki z włoskiej kapusty.

Tradycyjne gołąbki z włoskiej kapusty
Tradycyjne gołąbki z włoskiej kapusty

Na Słowacji i w Czechach znane są jako holubce. Białorusini zwą je holubtzi. Łemkowie mieli swoje kiszeniaki. W tradycyjnej kuchni żydowskiej pojawiają się holiszkespraakes lub galuptzi i zwyczajowo przygotowuje się je na żydowskie święto Sukot (Święto Szałasów).Grecy nazywają je dolmedákia. Są też rumuńskie sarmale i chorwackie sarme. Potrawa zwana jako kåldolmar, dotarła także do Szwecji a jako kaalikääryleet do Finlandii. Swoje Krautwickel/Kohlrouladen mają Niemcy, ale również Amerykanie mogą się poszczycić posiadaniem glubkis. Gołąbki można smażyć, dusić, gotować w wodzie, na parze a nawet zapiekać z żółtym serem.

Pełne szaleństwo!

My zapraszamy po przepis na tradycyjne polskie gołąbki, aczkolwiek tym razem owinięte w liście kapusty włoskiej, przez co są delikatniejsze!

Tradycyjne gołąbki z włoskiej kapusty
Tradycyjne gołąbki z włoskiej kapusty

Składniki:

  • 700 g mielonej wołowiny (może być inne mięso np. karkówka albo mięso mieszane: wołowo-wieprzowe)
  • 2 szklanki gotowanego ryżu
  • 2 duże cebule
  • 1–2 kapusty włoskie w zależności od wielkości
  • 2 puszki pomidorów lub słoik passaty
  • opcjonalnie 0,5 l bulionu
  • oliwa
  • sól i pieprz
Tradycyjne gołąbki z włoskiej kapusty
Tradycyjne gołąbki z włoskiej kapusty

Przepis:
Cebulę pokroić w drobną kosteczkę i usmażyć na oliwie. W dużej misce wymieszać mielone mięso, równocześnie ugotować ryż. Wszystko dokładnie wymieszać posolić i popieprzyć. Z kapusty wyciąć głąb a następnie włożyć ją do dużego garnka z wrzątkiem i gotować około 10min. Wyjąć kapustę i zdjąć obgotowane liście. Jeżeli nie wszystkie liście są miękkie, kapustę ponownie włożyć do wrzątku i powtórzyć czynność. Z każdego liścia delikatnie usunąć zgrubienie, żeby łatwiej było zawijać farsz. Do rozłożonego liścia nakładaj farsz i ciasno zawijaj. Najpierw boki a następnie wzdłuż. Jeżeli liście są duże można przekroić je na pół. Wszystko zależy od tego jak duże chcecie mieć gołąbki. W tak zwanym między czasie ugotować sos pomidorowy (można wykorzystać gotowe pomidory w puszcze, pulpę pomidorową albo passatę, albo przygotować sos na bazie świeżych pomidorów. Wszystko zależy od pory roku oraz dostępności składników). Na dno naczynia żaroodpornego ułożyć niewykorzystane liście kapusty, a następnie zawinięte gołąbki. Zalać bulionem i zapiec w piekarniku przez około godziny.

Smacznego!

Znajdziecie nas też na Facebooku oraz Instagramie

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *