Zauroczeni i zachwyceni smakiem Apfelstrudel jaki udało nam się „upolować” w Alpe di Siusi. Postanowiliśmy znaleźć przepis i sami przetestować go w boju! Okazało się nawet, że dotarliśmy do oryginalnego przepisu z Castellrotto/Kastelruth, czyli miasteczka, które od lat odwiedzamy podczas zimowych wypadów narciarskich!!!
Apfelstrudel to tradycyjny austriacki deser, który zyskał popularność nie tylko w Austrii, ale także w innych krajach środkowoeuropejskich. Jego głównym składnikiem jest nadzienie z jabłek, często wzbogacone rodzynkami, cynamonem, cukrem i orzechami, zawinięte w cienkie ciasto, które po upieczeniu staje się chrupiące i delikatne. Apfelstrudel podawany jest zazwyczaj na ciepło, często z bitą śmietaną, lodami lub sosem waniliowym. Choć apfelstrudel jest najbardziej kojarzony z Austrią, jego korzenie sięgają czasów Imperium Osmańskiego, gdzie podobne wypieki były znane już w XVI wieku. To ciasto stało się jednym z symboli kuchni austriackiej i nadal jest uwielbiane na całym świecie.
Składniki na ciasto:
- 100 g masła
- 250 g mąki
- 75 g cukru
- 1 jajko
- 1 łyżka śmietany
- 1 cukier waniliowy
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Nadzienie jabłkowe:
- około 4-5 jabłek (na moje oko było to ok. 1,5 kg jabłek)
- cynamon (dodawać wg własnych preferencji smakowych)
- garść rodzynek sułtanek
- bułka tarta (garść) – niekoniecznie
- ewentualnie cukier jeśli jabłka są kwaśne, żeby zrównoważyć smaki
Przepis:
Z podanych składników zagnieść ciasto. Uformować z niego kulę i odłożyć je na chwilę na bok. Jabłka obrać ze skórki, wydrążyć gniazda nasienne. Owoce pokroić w cienkie plasterki albo w dużą kostkę, posypać cynamonem, dodać rodzynki, bułkę tartą i ewentualnie cukier (u nas udało się bez cukru, bowiem jabłka były słodkie). Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Ciasto rozwałkować na szerokość blachy do pieczenia. Na środku ułożyć nadzienie jabłkowe, ciasto zwinąć do środka i posmarować z wierzchu rozbełtanym jajkiem. Wstawić do piekarnika i piec ok. 40 minut. Podawać ciepłe plastry posypane cukrem pudrem.
Całości smaku nadaje również ciepły sos waniliowy, ale można testować również bez sosu a na przykład z lodami.
Smacznego! Wrzucamy ten przepis do zakładki Ciasta i Tarty. Szukajcie tam również innych przepisów na ciasta. Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądał oryginalny strudel, który nas zauroczył kliknijcie na wpis TUTAJ.
Znajdziecie nas też na Facebooku oraz Instagramie.
Inspirowaliśmy się przepisem ze strony whiteplate.com