Tym razem celem naszej podróży został Dublin. Irlandia. Postanowiliśmy zmienić kierunek z południowych, ciepłych krajów na ojczyznę whisky oraz piwa Guinness.
Dublin. Irlandia. Ojczyzna druidów, elfów i smoków. Kolebka kultury celtyckiej, kraj klifów i pubów. Polecieliśmy z nastawieniem, że pogoda nam nie będzie sprzyjać tymczasem podczas czterech dni było ciepło, pięknie i słonecznie. Jeden dzień nieco zachmurzony i padało tylko przez dwie godziny, ale akurat wtedy wykorzystaliśmy sposobność posiedzenia w przycmentarnym barze, w którym pojawiał się również swego czasu Anthony Bourdain, o czym przeczytaliśmy w książce „Dookoła świata. Niepokorny przewodnik kulinarny„. Oj działo się przez te cztery dni. Nie-krótka relacja zwiedzania i przyjemności kulinarnych (zaglądnijcie TUTAJ, a zobaczycie wpis o tym co tam jedliśmy) w wersji pisemno-obrazkowej poniżej.
1. Na „pierwszy ogień” poszedł Kościół Chrystusa w Dublinie, ponieważ był bardzo blisko naszego apartamentu i restauracji, w której zjedliśmy pierwszy lunch.
2. The Brazen Head – najstarszy pub w Dublinie
Pomimo tego, że ten pub znalazł się już w części kulinarnej to postanowiliśmy go tu zamieścić ze względu na historyczny aspekt. Link do strony pubu The Brazen Head znajdziecie TUTAJ.
3. Temple Bar – dzielnica pubów i ikoniczny The Temple Bar
Tak samo sytuacja ma się z dzielnicą Temple Bar. Warto tu zajrzeć niekoniecznie z powodów kulinarnych czy gastronomicznych. Po prostu słynna część miasta, w której trzeba być i już. Link do The Temple Bar znajdziecie TUTAJ.
4. Szpilka, Iglica, The Spire of Dublin
The Spire of Dublin (irl.: An Túr Solais; tłum.: „Iglica Dublina”; oficjalnie: Monument of Light) – potężny, 120-metrowy monument ustawiony dla uczczenia nowego tysiąclecia. O’Connell Street to centralna ulica Dublina. Do 1966 roku na miejscu obecnego monumentu stała kolumna Nelsona, która została wysadzona w powietrze przez byłego bojownika IRA.
5. Półwysep Howth – molo oraz trekking po klifie
Miasteczko Howth jest położone około 13 km na północny wschód od Dublina mieści się na półwyspie Howth Head.
Wędrując po półwyspie Howth dotarliśmy do latarni morskiej (aczkolwiek najlepiej ją widać z dystansu). Jest kilka szlaków do wyboru, wszystkie względnie łatwe. Warto też zejść schodkami do Tiny Beach.
6. Ogród botaniczny w Dublinie
National Botanic Garden zlokalizowany jest około 3km od centrum miasta. Można się tam dostać komunikacją miejską. Stronę ogrodu znajduje się TUTAJ.
7. Cmentarz Glasnevin
Cmentarz Glasnevin to największa nekropolia w Irlandii. Zajmuje obszar 50 hektarów. Został założony w 1832 roku.
8. Najbardziej znana harfa na Świecie
Złota harfa o srebrnych strunach w błękitnym polu. To godło sięgające średniowiecza nazywane jest harfą Briana Śmiałego (pierwowzór herbu Irlandii znajduje się w bibliotece Trinity College w Dublinie). Jak widać poniżej harfa widniej też na logo Guinnessa, Ryanaira, na monetach i w herbie Irlandii.
9. …a Irlandia jest taka zielona
„A Irlandia podobno jest taka zielona jak włosy syreny o świcie, Za jej czułe westchnienia, białe ramiona moje szare oddałbym życie!”
Taka nuta nam w głowie cały czas tkwiła – teledysk do tego utworu można zobaczyć i posłuchać TUTAJ.
10. Katedra Świętego Patryka
Największa (jedna z dwóch) katedra w Dublinie powstała dla upamiętnienia działalności misjonarskiej Świętego Patryka w Irlandii. Powstała w 1270 roku.
11. Kaloryfery u Świętego Patryka
Zafascynowały nas te kaloryfery i system rur wpuszczonych w podłogę. Oczywiście ten system grzewczy jest dużo późniejszy niż sama katedra, ale idealnie wkomponowuje się w wystrój.
12. Biblioteka Masha
Piękna XVIII wieczna biblioteka Marsha przy katedrze św. Patryka w Dublinie. Czuć ducha epoki i zapach starych książek.
…nie wiemy dlaczego ludziki Lego stały na półkach…
13. Trinity College
Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie, Kolegium Świętej Trójcy w Dublinie (ang. Trinity College Dublin, irl. Coláiste na Tríonóide) – irlandzka uczelnia założona w roku 1592 przez królową Elżbietę I w Dublinie, na terenie dawnego klasztoru augustianów. Studiowali tu między innymi: Jonathan Swift, Oscar Wilde, Bram Stoker, Samuel Beckett, Edmund Burke. A my trafiliśmy akurat na inaugurację roku akademickiego!
14. Biblioteka przy Trinity College
Biblioteka Trinity College zrobiłaby większe wrażenie gdyby była pełna książek (niestety trafiliśmy na czas restauracji dzieł).
15. The Ha’Penny Bridge
Most dla pieszych zbudowany w 1816 roku nazywany jest The Ha’penny Bridge ze względy na opłatę halfpenny (lub obol) pobieraną od przechodzących. Zastąpił przeprawę promową na rzece Liffey. Początkowo zwany był Wellington Bridge na część księcia Wellingtona, oficjalnie nazywa się go Liffey Bridge.
16. Destylarnia Teeling i Browar Guinness
Finalnie zaliczyliśmy zarówno destylarnie jak i byliśmy pod browarem Guinnessa tylko z zewnątrz. Zrezygnowaliśmy z wejść ponieważ 36 Euro za osobę (x2) w każdym z tych miejsc robi sporą kwotę, a za te pieniądze mogliśmy potestować trunki w każdym napotkanym pubie i zostało jeszcze na lunch.
17. Znani Irlandczycy i Dublińczycy…
…na których popiersia, posągi i rzeźby się natknęliśmy (Molly Malone – legendarna sprzedawczyni owoców morza w dzień i swojego ciała w nocy, James Joyce – pisarz, Luke Kelly muzyk i pieśniarz ludowy z zespołu Dubliners, Oscar Wilde – pisarz, poeta, Phill Lynott wokalista i basista zespołu Thin Lizzy, Jonathan Swift – pisarz, twórca słynnych Podróży Guliwera)
18. Irlandzkie drzwi są niezwykle kolorowe
19. Doki
Docklands to obszar rozciągający się po obu stronach rzeki Liffey nazywany też Krzemowymi Dokami ze wglądu na siedziby wielkich firm technologicznych, informatycznych. To połączenie architektury nowoczesnej i tradycyjnej sprzed lat. Znajdziecie tu eleganckie biurowce, drogie sklepy, sale widowiskowe, konferencyjne, apartamentowce.
20. Zamek Królewski w Dublinie
Zamek w Dublinie powstał około roku 1204. Z pierwotnej warowni została tylko jedna wieża zwana Record Tower. Nie mieliśmy już czasu, żeby zaglądać do wnętrza i zwiedzać wystawy umieszczone w poszczególnych salach więc „zaliczyliśmy” go tylko z zewnątrz.
21. Kościół Świętej Anny oraz koncert Kameralnej Orkiestry Symfonicznej z Dublina
Wychodząc z wyśmienitego lunchu w Restauracji Marco Pierre White Steakhouse o czym możecie przeczytać w naszej relacji TUTAJ natrafiliśmy na kościół świętej Anny przy Dawson Street, w którym akurat miał się odbyć koncert orkiestry symfonicznej Dublina. Skorzystaliśmy więc z okazji i przez godzinę uczestniczyliśmy tym razem w muzycznej uczcie, słuchając utworów Schuberta, Mozarta i Beethovena.
22. Wtyczki do prądu
Wybierając się do Irlandii warto pamiętać, że prąd jest 220V/50Hz, ale żeby włożyć do gniazdka wtyczkę warto mieć adapter. Można go kupić praktycznie w każdym sklepie za cenę od 2-8 Euro.
Smacznego!
Znajdziecie nas też na Facebooku oraz Instagramie